DZIEŃ GEODETY.

dziengeodety
DZIEŃ GEODETY.
     5 marca obchodzony jest Europejski Dzień Geodety i Geoinformacji. Święto to ustanowiła w 2012 roku Europejska Organizacja Geodetów w 500-tną rocznicę urodzin Gerarda Merkatora. Był on flamandzkim matematykiem i geografem, prekursorem współczesnej kartografii.
 Uczniowie naszego Technikum Geodezyjnego  z wielkim zaangażowaniem  włączyli się
w przygotowanie tego święta. 7 marca przyszli geodeci wzięli udział w licznych konkursach, wykazali się wiedzą z zakresu przedmiotów zawodowych, przygotowali makiety ilustrujące treści geodezyjne.
 Gościem specjalnym obchodów Dnia Geodety był doc. dr inż. Tadeusz Kośka – pracownik naukowy Politechniki Łódzkiej, autor licznych publikacji z dziedziny geodezyjnych pomiarów inżynieryjnych w budownictwie,  geodezyjnej obsługi rynku nieruchomości  i gospodarowania przestrzenią. Doc. Tadeusz Kośka w wykładzie "Ochrona prawa własności jako podstawa działań geodezyjnych w przestrzeni" przybliżył młodzieży zagadnienia prawa własności
w kontekście historycznym i współczesnym.
  Na zakończenie  uczniowie Technikum Geodezyjnego prezentowali kolegom z innych klas sprzęt geodezyjny, przygotowali również konkursy i zagadki.