DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ ŚLUBOWANIE KLAS PIERWSZYCH.

250 lat temu, 14 października 1773 roku, utworzono Komisję Edukacji Narodowej – pierwsze w Polsce i zarazem w Europie ministerstwo edukacji. Głównym architektem powstania Komisji był  Hugo Kołłątaj. Częścią   reformy było utworzenie Towarzystwa do Ksiąg Elementarnych. Zawdzięczamy mu nowoczesne podręczniki, które usankcjonowały nową polską terminologię. To wtedy język polski stał się osobnym przedmiotem nauczania. Komisja Edukacji Narodowej  dokonała też przełomu, dopuszczając do udziału w nauce dziewczęta. Zasługą Komisji Edukacji Narodowej  jest również stworzenie pierwszej polskiej biblioteki publicznej, będącej zalążkiem  obecnej Biblioteki Narodowej. Komisja Edukacji Narodowej   stała się wzorem nowego modelu nauczania dla przyszłych pokoleń.
Dlatego 14 października obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej.

W naszej szkole akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej odbyła się 13 października 2023r. Na uroczystość przybyli nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi, przedstawiciele Rady Rodziców oraz uczniowie. W części oficjalnej głos zabrała dyrektor szkoły pani Edyta Wiernicka, która złożyła serdeczne życzenia wszystkim pracownikom szkoły, podziękowała za trud włożony każdego dnia w kształcenie i wychowanie młodego pokolenia  oraz wręczyła Nagrody Dyrektora Szkoły. Prezydent Miasta Krzysztof Chojniak za szczególne zasługi dla piotrkowskiej edukacji nagrodził Pana Krzysztofa Błaszkowskiego, Pana Kazimierza Konewkę i Panią Żanetę Niedźwiecką.
     Tego dnia w murach naszej  szkoły po raz kolejny rozbrzmiało uroczyste „Ślubujemy!”.  Uczniowie klas pierwszych zostali oficjalnie włączeni do braci uczniowskiej „Budowlanki”. Po części oficjalnej  uczniowie zaprosili  wszystkich do obejrzenia części artystycznej pokazującej na wesoło współczesne typy nauczycieli.