PROJEKT „KROKUS”

Żydowskie Muzeum Galicja jest od wielu lat polskim koordynatorem Projektu Krokus, zainicjowanego przez Holocaust Education Ireland. W tegorocznej edycji projektu (2023/2024) bierze udział około 500 szkół. W ramach Projektu Krokus uczniowie sadzą jesienią cebulki żółtych krokusów. Kwiaty zakwitają na początku wiosny. Żółte krokusy upamiętniają dzieci – ofiary Holokaustu. Sadzenie krokusów poprzedzają lekcje i zajęcia pozalekcyjne, podczas których uczestnicy dowiadują się o tragicznych wydarzeniach II wojny światowej i o Holokauście.
W inauguracji tegorocznej odsłony Projektu udział wzięli Konsul Generalny i Wicekonsul Ukrainy w Krakowie, a także osoby reprezentujące Festiwal Kultury Żydowskiej, Instytut Judaistyki UJ oraz Wydział Edukacji Urzędu Miasta. Projekt finansowany jest ze środków Unii Europejskiej. W tym roku szkolnym po raz pierwszy przystąpiliśmy jako szkoła do tego projektu. 30 października Iza Werner i Kamila Pączyńska z klasy III TB posadziły 20 cebulek żółtych krokusów. Mamy nadzieję, że zakwitną wiosną, aby w ten sposób wyrazić pamięć o 1,5 miliona dziecięcych ofiar Holokaustu i innych ofiarach zbrodni ludobójstwa.