OBCHODY NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

dzienniepodleglosci1a
OBCHODY NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

zdjecie
   Dzień Niepodległości to święto szczególne, upamiętniające historię odzyskania przez Polskę niepodległości. „Upamiętniać to znaczy czerpać wiedzę z męstwa przeszłych pokoleń i przekazywać je kolejnym”. W tym właśnie celu nauczyciele naszej szkoły: Izabella Radke-Marczak, Gabriela Radke-Dobrowolska i Arkadiusz Eksman stworzyli projekt mający na celu uświetnienie tego wydarzenia. W ramach projektu przygotowano wystawę prac uczniów prezentującą historię odzyskania niepodległości, akademię z okazji 11 listopada. Uczniowie, jak co roku, wzięli udział w Konkursie Recytatorskim „Rzeczpospolita Niepodległa”. Całość zamknęło spotkanie z dziećmi z Przedszkola Samorządowego nr 12.  Oto relacja.
   10 listopada odbyła  się w szkole uroczysta akademia. Uczniowie z klas: III TG, I TI i III TI recytowali najpiękniejsze polskie wiersze niepodległościowe. Społeczność szkoły mogła też zapoznać się z historią walk o utworzenie państwa polskiego.
   W wigilię Święta Niepodległości na Zamku Królewskim odbyło się spotkanie, podczas którego  śpiewano  pieśni patriotyczne. Wzięły w nim udział pani dyrektor Edyta Wiernicka i pani wicedyrektor Marzena Rutkowska.
 11 listopada 2015r. o godz. 10.00 w kościele oo. Bernardynów odprawiona została  msza święta w intencji Ojczyzny.
Po eucharystii  przybyłe delegacje, wśród nich delegacja   młodzieży, nauczycieli  i dyrekcji ZSP i PO- W nr 3, złożyły kwiaty przy Grobie Nieznanego  Żołnierza.
    11 listopada 3 uczniów wystąpiło w koncercie laureatów XVII Konkursu Recytatorskiego „Rzeczpospolita Niepodległa”, który miał miejsce w Sanktuarium Matki Boskiej Trybunalskiej. W uroczystościach wzięli udział finaliści i laureaci Konkursu-uczniowie szkół ponadgimnazjalnych w Piotrkowie Trybunalskim. Naszą szkołę reprezentowali: Rafał Litych, który zajął
III miejsce, Justyna Balcerzyk – IV miejsce i Oliwia Łuczyńska – VI miejsce, która otrzymała również nagrodę specjalną.
 W ramach projektu Święto Niepodległości, w czwartek 12 listopada gościliśmy w naszej szkole  dzieci z Przedszkola Samorządowego nr 12 w Piotrkowie Tryb. Wspólnie odbyliśmy lekcję patriotyzmu. Legendę o powstaniu państwa polskiego przedstawili uczniowie klasy IV TG, II TI i I TI, a lekcję poprowadziła p. I. Radke-Marczak. Dzieci opowiadały  o symbolach narodowych, śpiewały i malowały. Całość wydarzenia uświetniła wystawa prac dzieci oraz wspólne z klasą IV TG improwizowane wystawienie „Rzepki” Juliana Tuwima. Dziękuję nauczycielom bibliotekarzom za pomoc i udostępnienie szkolnej biblioteki na spotkanie  z dziećmi.

• wizyta przedszkolaków w ZSP i PO-W nr 3  minuty:  2:24- 4:11
film 1​
  • relacja z uroczystości wręczenia nagród w konkursie "Rzeczpospolita Niepodległa"   minuty  -  9:07- 11:25
film 2