EDUKACJA HISTORYCZNA – SPOTKANIE Z PANEM WIKTOREM JANIKIEM

16 października uczniowie naszej szkoły wzięli udział w spotkaniu  z Panem Wiktorem Janikiem – zięciem Państwa Janiny i Kazimierza Tworków, którzy w latach 1942-1945 ryzykując życiem swoim  i siedmiorga dzieci ukrywali czteroosobową rodzinę Żydów w domu mieszczącym się przy ulicy Sulejowskiej 54 w Piotrkowie Tryb. Państwo Janina i Kazimierz Tworkowie za swoje poświęcenie otrzymali Medal Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata wraz z dyplomem oraz wsadzeniem drzewka z imienną tabliczką w Instytucie Yad Vashem w Jerozolimie. Na Medalu znajduje się inskrypcja: „Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat”. Pan Wiktor Janik przybliżył losy rodziny Tworków oraz żydowskiej rodziny Natalii i Henryka Łaźników wraz z dwiema córkami, którzy dzięki uzyskanej bezinteresownej pomocy przeżyli Holocaust i wyemigrowali do Izraela.