EDUKACJA HISTORYCZNA

edukhistoryczna1
23 lutego 2017r. uczniowie kl. I TG uczestniczyli w wykładzie historycznym  zorganizowanym przez Klub Historyczny "GROT" pt. Proces biskupa kieleckiego Czesława Kaczmarka i jego współpracowników.
    Sfingowany przez władze komunistyczne proces wytoczony biskupowi kieleckiemu Czesławowi Kaczmarkowi oraz czterem osobom z jego kurii rozpoczął się 14 września 1953r. przed Wojskowym Sądem Rejonowym
w Warszawie. Oskarżonym postawiono zarzuty utworzenia ośrodka dywersyjno-szpiegowskiego, usiłowania obalenia przemocą ustroju PRL, wrogiej propagandy na rzecz waszyngtońsko-watykańskich mocodawców, a nawet kolaboracji
z Niemcami. Pośrednio władze uderzyły także w autorytety kościelne: kardynała Adama Stefana Sapiehę, kardynała Augusta Hlonda i prymasa Stefana Wyszyńskiego, sugerując, że jako zwierzchnicy oskarżonych dopuścili do szkodliwej działalności na rzecz Polski Ludowej.  22 września 1953 roku biskupa skazano na 12 lat za kolaborację z Niemcami, usiłowanie obalenia ustroju PRL i propagandę na rzecz waszyngtońsko-watykańskich mocodawców.