DZIEŃ PATRONA SZKOŁY

5 grudnia obchodziliśmy uroczyście dzień Patrona naszej szkoły - Władysława Stanisława Reymonta. W naszej szkole dzień Patrona obchodzony jest w grudniu, ponieważ 5 grudnia 1925 roku Władysław Stanisław Reymont zmarł.
Uczniowie zapoznawali się z biografią pisarza oraz okolicznościami otrzymania przez Niego Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za powieść „Chłopi”. To właśnie ekranizacjom „Chłopów’ i „Ziemi obiecanej” poświęcone były dodatkowe materiały. Szczególne zainteresowanie wzbudzały te nazwane „malarskość Chłopów”, które odnoszą się do najnowszej ekranizacji „Chłopów” i technice malowania farbami olejnymi kadrów filmu odnoszących się do obrazów mistrzów malarstwa, a dotyczących życia na wsi.
Uczniowie oglądali również film z zasobów Repozytorium Cyfrowego Filmoteki Narodowej z 1925 roku będący reportażem z wizyty Reymonta na Wielkich Dożynkach w Wierzchosławicach i z jego pogrzebu w Warszawie.

LINK: http://www.repozytorium.fn.org.pl/?q=pl%2Fnode%2F9855&fbclid=IwAR2k7ZKDlTrZHt9PhTvvT_SzuNP_b9y-F-GcJc2x9vbrHu5FNknnVfTAV9k