BIONIKA – ZAJĘCIA EDUKACYJNE W MEDIATECE 800-LECIA

18 listopada 2019r. uczniowie klasy III TBa uczestniczyli w wykładzie i warsztatach w Mediatece 800-lecia, prowadzonych przez pracownika naukowego Politechniki Częstochowskiej.
 Celem wykładu było przedstawienie Bioniki jako nauki badającej budowę i zasady działania żywych organizmów oraz ich adaptowanie w technice i budowie urządzeń technicznych. Bionika umożliwia rozwój współczesnej techniki w oparciu o wiedzę zaczerpniętą z natury. Przedstawiono szereg rozwiązań bionicznych spotykanych w życiu codziennym wdrożonych  na podstawie obserwacji przyrody. Przykłady ukazały  wykorzystanie bioniki
w budowie samolotów, radarów czy nośnych konstrukcji budynków i zastosowanie naturalnych materiałów budowlanych.
 Jako uzupełnienie wykładu odbył się pokaz  przedstawiający 22 profesjonalne gablotki entomologiczne zawierające około 1000 egzemplarzy owadów oraz innych stawonogów.