I Edycja

W dniu 8 kwietnia w Zespole Szkół Ponadpodstawowych i Placówek Opiekuńczo – Wychowawczych nr 3 w Piotrkowie Trybunalskim odbył się finał konkursu matematycznego „Matematyczne Asy”. Głównym celem konkursu było popularyzowanie matematyki wśród uczniów, rozwijanie zainteresowań matematycznych, motywowanie do nauki uczniów matematycznie uzdolnionych oraz motywowanie nauczycieli do pracy z młodymi pasjonatami matematyki.

Konkurs przeprowadzony został w dwóch etapach: etap szkolny, który odbył się w szkołach macierzystych. Zapisało się do niego 102 uczniów z 13 szkół podstawowych w tym 7 piotrkowskich oraz 6 powiatowych. Maksymalną ilość 20 punktów, uzyskał jako jedyny uczeń klasy VII Igor Kobyłecki ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Piotrkowie Trybunalskim. Kolejny etap to etap finałowy, do którego zakwalifikowało się 21 uczniów z 8 szkół podstawowych w tym 5 piotrkowiskich oraz 3 powiatowych. Młodzież musiała uzyskać co najmniej 80% wszystkich punktów.

U progu szkoły zagościli uczniowie ze Szkół Podstawowych z Łęczna, Milejowa, Moszczenicy oraz uczniowie ze Szkół Podstawowych z Piotrkowa Trybunalskiego nr 2, 3, 10, 12 i Prywatnej Szkoły Podstawowej Villa Bambini nr 1. Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas VI – VIII szkół podstawowych.

W tym dniu organizowany był również „Pokaz nieba” wykonany przez pana Przemysława Rajkowskiego i warsztaty „ZmysłLOVE”, które zoorganizowały panie Renata Kacperczyk oraz Anna Sędkowska – Mazerant.
Miejsce III uzyskał Miron Słowianek uczeń klasy VII ze Szkoły Podstawowej w Moszczenicy, miejsce II przyznano Natanowi Krawczykowi uczniowi klasy VII ze Szkoły Podstawowej nr 12 w Piotrkowie Trybunalskim. Bezkonkurencyjny okazał się Igor Kobyłecki uczeń klasy VII ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Piotrkowie Trybunalskim, który uzyskał maksymalną ilość punktów. Każdy z uczniów otrzymał upominek oraz dyplom za udział w etapie finałowym a trójka najlepszych również bony do sklepu „Empik”. Dyplomy dostali również opiekunowie, którzy przygotowywali młodzież do konkursu a na koniec wszyscy skosztowali pysznego torta.

Konkurs organizowany był po raz pierwszy. Mamy nadzieję, że spotka się z pozytywnym odbiorem, dużym zainteresowaniem i będzie z roku na rok oblegany przez uczniów szkół podstawowych. Już teraz zapraszamy wszystkich za rok.

Wyniki konkursu:

Sprawozdanie z etapu pierwszego

W etapie pierwszym konkursu matematycznego „Matematyczne Asy” I edycja zapisało się 102 uczniów z 13 szkół podstawowych w tym 7 piotrkowskich oraz 6 powiatowych. Obecnych uczniów na konkursie to 97 (5 nieobecnych). Do konkursu przystąpiło 12 uczniów z klas VI, 43 uczniów z klasy VII oraz 42 uczniów z klas VIII. Średni wynik punktowy to 12 co daje 62% wszystkich punktów do zdobycia. Najtrudniejszym zadaniem okazało się zadanie numer 9. „Oblicz wartość wyrażenia ”, zdawalność tego zadania to około 31%, najłatwiejszym to zadanie 20. „Rzucamy raz symetryczną sześcienną kostką do gry. Jakie jest prawdopodobieństwo, że w rzucie tą kostką wypadnie liczba oczek większa od 1, ale mniejsza od 6?”, zdawalność to około 86%.  Maksymalną ilość 20 punktów, uzyskał uczeń klasy VII Igor Kobyłecki ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Piotrkowie Trybunalskim.

Do etapu finałowego dostało się 21 uczniów z 8 szkół podstawowych w tym 5 piotrkowskich oraz 3 powiatowych. Warunkiem dostania się do etapu finałowego było uzyskanie co najmniej 16 punktów na 20 możliwych, czyli co najmniej 80% wszystkich uzyskanych punktów. Najliczniejsza grupy to grupa z Milejowie, Moszczecnicy i Prywatnej Szkoły Podstawowej nr 1 Villa Bambini w Piotrkowie Trybunalskim po 4 osoby. Wszystkim uczniom, opiekunom i koordynatorom dziękujemy za współpracę i zainteresowanie konkursem.

Arkusz - etap pierwszy (pdf) 0.52mb, (pobrań: 11)
Harmonogram etapu finałowego (pdf) 0.54mb, (pobrań: 25)
Odpowiedzi do testu - załącznik nr 3 (pdf) 0.00mb, (pobrań: 0)
Regulamin konkursu MATEMATYCZNE ASY (pdf) 0.51mb, (pobrań: 19)