POSTAW NA SŁOŃCE

„POSTAW NA SŁOŃCE” to ogólnopolski projekt, do którego przystąpiliśmy jako drużyna EkoAgenci. Prezentujemy pierwsze efekty naszej konkursowej pracy.
 1. Wykonaliśmy niezbędne pomiary.
 2. Policzyliśmy zużycie energii.
 3. Opisaliśmy na stronie projektu wszystkie prace niezbędne do zaliczenia zadania projektowego.     4. Podczas praktyk uczyliśmy się łączyć ogniwa fotowoltaiczne

W ZSP i POW nr 3 zużywane jest 104 181,00 kWh energii elektrycznej rocznie. Aby wytworzyć tyle energii w konwencjonalny sposób (szkoła pobiera energię z elektrociepłowni opalanej węglem kamiennym), należy spalić 56,8 t węgla rocznie. Spalając węgiel powodujemy emisję pyłów                            i gazów do atmosfery. Wśród gazów znaczną część stanowi CO2, który jest odpowiedzialny za efekt cieplarniany. Żeby gaz ten nie szkodził planecie potrzeba aż 2137 dębów, które w 30 lat od posadzenia mogłyby zrekompensować straty związane z emisją dwutlenku węgla do atmosfery.
  Aby wyprodukować taką ilość energii, na dachu szkoły i budynkach sąsiadujących należałoby zainstalować 294 moduły fotowoltaiczne.